Детоксикација – што е детоксикација и како да го исчистите телото со неа?

Време е за читање: 5 min

Детоксикација - што е детоксикација и како да го исчистите телото со неа

Сите го почувствувале чувството на непријатно стегање на стомакот. Колку подалеку е најблискиот тоалет, толку полошо. Лошото здравје на гастроинтестиналниот тракт е еден од првите симптоми на инфекција со паразити, бактерии и други видови на непријатни микроорганизми. Сега ви треба итна детоксикација на телото. Но, како точно да се направи тоа? Нутриционистите советуваат да се префрлите на поздраво мени, а исто така добро да ги измиете производите пред да почнеме да ги подготвуваме.

Важно е да се знае дека многу паразити се наоѓаат во месните производи. Проверете дали поминале доволно термичка обработка пред да завршат на вашата чинија. Дури и ако навистина сакате нежни пилешки грбови. Штетните навики, како што се пушењето и прекумерното внесување алкохол, исто така го тераат телото да бара прочистување. Ако сакате да имате добро здравје, мора да бидете во целосна внатрешна и надворешна хармонија. Стресот е убиец не само на доброто расположение. Исто така, доведува до нагло опаѓање на нивото на енергија, тонус и слабеење на имунитетот.

Отстранувањето на паразитите од системот може да се направи на многу начини. Пазарот нуди широк спектар на чаеви за детоксикација, како и јонски детоксикатори, кои се специјализирани уреди за оваа намена. Напредокот на науката им овозможи на голем број компании да развијат целосно природни средства за чистење на телото. Меѓу омилените клиенти на пазарот се чаj Parazol.

Кои се најчестите паразити во телото? Колку се навистина опасни? Што е детоксикација? Колку долго трае? Кои се најдобрите состојки за борба против хелминти? Може ли лесно да направам хербален детокс за слабеење дома?

Дознајте сè за целосна детоксикација на телото и како да го направите тоа дома!

Што е детоксикација од паразити?

Детокс е целосно чистење на телото од микроскопски штетници. Може да вклучува билни чаеви или дури и специјализирани уреди за детоксикација како што е јонскиот детоксификатор. Самата процедура не е типична хербална детоксикација за губење на тежината. Но, може да се фокусира на елиминирање на бактериите и паразитите поврзани со одреден тип на група на храна. Како, на пример, со вашата страст за слатки. Можете исто така да се повикате на литературата достапна на оваа тема. Има многу корисни водичи, вклучувајќи го и рускиот Нели Грожан, кој е полн со примамливи рецепти.

Постојат различни видови на програми за детоксикација. Јонската или водена детоксикација е еден од најчестите видови. Процесот вклучува потопување на стапалата во контејнер со солена вода и последователно влијание врз нив со помош на специјализиран уред наречен јонски детоксификатор. Популарната житна диета на Питер Дунов е исто така форма на детоксикација на телото. Учителката Беинса Дано советува и секое утро да пие чаша топла вода со исцеден лимон за прочистување.

Но, како да го ослободите телото од токсините што е можно побрзо? Можете да ги искористите корисните совети подолу:

  • Ограничете ја потрошувачката на алкохол. Повеќе од 90% од алкохолот се метаболизира во црниот дроб. Ензимите кои се наоѓаат таму го метаболизираат алкохолот во ацеталдехид, хемикалија која предизвикува рак. При детоксикација се претвора во безопасна супстанца наречена ацетат, која подоцна се излачува.
  • Зголемете го квалитетот и квантитетот на времето во населбите Морфеј. Уживањето во доволно сон секоја вечер е задолжително за да се поддржи здравјето на телото и природната детоксикација. Тоа му овозможува на вашиот мозок да се реорганизира, како и да ги отстрани нуспроизводите од токсичниот отпад акумулирани во текот на денот. Еден од нив е протеинот бета-амилоид, кој придонесува за развој на Алцхајмерова болест.
  • Пијте што повеќе вода. Тоа е многу повеќе од задушување на жедта. Ја регулира телесната температура и го помага варењето.

Чаеви за детоксикација – Дали билките помагаат при слабеење и чистење?

Чаеви за детоксикација

Луѓето се обидуваат да го ослободат своето тело од токсините и вишокот килограми со илјадници години. Некои историски практики на „детоксикација“ вклучуваат пропуштање крв, клизма, простории за потење и лековито гладување. Во последниве години, чаевите за детоксикација се здобија со голема популарност. Тие се користат дури и како алтернативен холистички метод за лекување на дебелината и хормоналната нерамнотежа. Имаше дури и инфлуенсер стрим на Инстаграм кој промовираше пиење на таканаречениот сончев чај и месечево млеко.

Природата применува илјадници различни опции. Пиењето чај е практика претворена во вистински ритуал со свои правила од страна на Кинезите, Англичаните и другите народи. Но, македонската традиционална медицина долго време го користи како антибактериско и антиинфламаторно средство.

Еве ги најкорисните билни чаеви за детоксикација:

  • Црвена детелина. Се верува дека ја стимулира детоксикацијата на црниот дроб и помага да се елиминираат токсините.
  • Камилица. Има неверојатни смирувачки својства, особено за време на интензивен стрес.
  • Хлебните. Се користи за смирување на кашлицата и течење на носот. Се загрева и е добар антибактериски агенс.

Како да направите детоксикација на целото тело во 9 чекори?

Како да направите детоксикација на целото тело во 9 чекори?

Детокс е процес на чистење на организмот од бактерии, токсини, паразити и други штетни материи. Тие влегуваат во нашите тела главно преку внесување на разни видови храна и пијалоци или допирање на контаминирани површини. Недостатокот на редовна детоксикација може да доведе до негативни несакани ефекти, како што се главоболки, лошо расположение, метаболички нарушувања, запек, гадење и дијареа. Но, како да го направите тоа брзо и без проблеми?

Само следете ги чекорите подолу:

[wpsm_comparison_table id=”5″ class=”center-table-align”]

Хербален детокс за слабеење – дали е можно?

Зелениот чај, на пример, се користи стотици години. Има одлични квалитети во однос на тонирање на телото, чистење на порите на кожата и регулирање на метаболизмот. Но, ова не е единствената хербална детоксикација за слабеење на која можете да се потпрете. Можете исто така да ги испробате следните предлози:

  • Нане. Заживува, слично на кофеинот, па затоа им се препорачува на оние кои се обидуваат да го намалат или исфрлат кафето од исхраната. Се препорачува за чистење на телото и традиционално се користи за помагање на варењето.
  • Каранфилче. Дава енергија и го храни телото, освежувајќи ја кожата. Работи добро за активно слабеење и добивање во форма.

Сепак, билните чаеви не се единствените природни решенија за чистење на организмот. Ајде да дознаеме повеќе за 5-те најмоќни природни производи за детоксикација на телото.

#1. Алгите – Науката ги смета за најмоќната суперхрана!

Алгите

Алгите, како што се спирулината и хлорелата, се одликуваат со интензивни детоксикациски својства. Тие му помагаат на телото да ги претвори опасните токсини во верзии растворливи во вода, кои лесно може да се исфрлат преку процес наречен метилација. Тоа е биохемиска реакција која поддржува правилно прочистување и диуретик. Исто така, видовите на алги се полни со различни извори на метил, од амино киселини до витамини Б, што ги прави одлични помагачи за целосна детоксикација.

Покрај тоа, молекулите на сулфур од амино киселините содржани во протеините се од витално значење за здравјето. Тие му овозможуваат на телото да се справи со токсични закани, како што се пестициди и хербициди. Дневниот внес на алги е најдобриот избор за детоксикација и полнење на целиот ваш систем. Тие се содржани во составот на безброј природни средства за отстранување на токсините од телото.

#2. Ѓумбир – зачин за вкус и здравје!

Ѓумбир

Коренот од ѓумбир е широко користен во источната медицина како антибактериско средство за чистење. Да не зборуваме дека неговиот пријатен пикантен вкус го прави задолжителното присуство во секоја кујна. Популарниот зачин детоксицира. Најчесто се пие во форма на билен чај со лимон и мед за слабеење.

#3. Цимет – Пијте вода со лажица зачин за чистење и емулгирање!

Цимет

Тоа е прекрасна замена за шеќер. Еден од најдобрите начини да се извлечат најсилните детоксикациски квалитети од циметот е да го натопите во вода и редовно да го пиете. Практиката е поддржана од многу здравствени експерти. Тие сметаат дека водата со цимет е прекрасен пијалок кој има безброј лековити својства. Зачинот е вклучен и во составот на голем број органски производи за целосна детоксикација на телото, како што е Паразол.

#4. Папаја – ја тонизира кожата и ви помага да се обликувате на хранлив начин!

Папаја

Папаја согорува масти и помага при детоксикација. Додека сте на диета со неа, два дена треба да јадете главно папаја. Така ќе го забрзате метаболизмот и може почесто да одите во тоалет, што е нормално. Оваа диета треба да се следи два до три дена во неделата три последователни месеци.

#5. Семки од тиква – добро за здравјето на мажите, црниот дроб и диуретиците!

Семки од тиква

Откриено е дека семките од тикви и многу други култури на грозје содржат соединение против црви наречено кукурбитацин. Со години се користи медицински за исфрлање на тенија и црви кај животните и луѓето. Освен тоа, семките од тиква помагаат во чистење на црниот дроб и уринарниот тракт. Уролозите го препорачуваат против зголемена простата и за посилно либидо. Вклучен е во составот на голем број био-средства за целосна детоксикација на организмот.

Детоксикација на телото – неопходна за негово нормално функционирање!

Секој има потреба од „надополнување“ на батеријата еднаш или двапати годишно. Тоа лесно можете да го постигнете со целосна детоксикација на телото. Не плашете се да ги направите потребните промени во дневното мени. Како и редовно одмарајте. Ова ќе ви помогне да се опоравите од секојдневниот стрес и нездравата храна што ја консумирате. Тоа е повеќе од корисно!

Posts not found

Злата Огњановска