Циститис и инконтиненција – што знаеме за нив?

Време е за читање: 6 min

Циститис и инконтиненција Циститисот и инконтиненцијата долго време се мислеа и се гледаа како првенствено здравствени проблеми кај жените. Но, научниците во последните две децении забележаа дека се повеќе, инаку, здравите мажи и деца почнуваат да страдаат од тоа. Што го предизвика ова? Па, да започнеме со објаснување што е медицинскиот проблем. Циститис е бактериска инфекција на слузницата на мочниот меур. Тоа е првенствено предизвикано од бактериите E. coli. Други причини за неговото појавување може да бидат реакции на одредени лекови, контрацептивни средства, несоодветни производи за интимна хигиена и користење на катетер.

Во повеќето случаи, циститисот и инконтиненцијата може да се третираат со домашни лекови. Можете исто така да го зајакнете вашето здравје дополнително со земање хербални суплементи. Денес, пазарот нуди широк спектар на производи кои можат да ви помогнат да ги смирите симптомите и да имате нормално мокрење. Нивната официјална веб-страница нуди профитабилна цена, а составот е целосно природен, содржи ниацин и витамин Ц. Исто така, погрижете се да одржувате добра лична хигиена. Користете производи кои одговараат на вашите индивидуални потреби и не предизвикуваат дополнителна иритација на телото.

Што се циститис и инконтиненција? Зошто жените страдаат од нив почесто од мажите? Како да се третираат нивните симптоми со домашни лекови? Кои се најдобрите природни производи за чистење на инфекции на мочниот меур? Кои мерки за лична хигиена да се преземат за да останете здрави и чисти? Како да се спречи проблемот?

Дознајте сè за циститис и инконтиненција во следната статија!

Што се циститис и инконтиненција

Што се циститис

Циститис и инконтиненција може да се појават поради следниве причини:

 • Несоодветна лична хигиена. Ова значи пречесто или премногу лошо миење на вашата интимна зона. Лошата хигиена доведува до размножување на голема палета на бактерии и тоа е фактор за развој на инфекција. Од друга страна, урогениталната област има своја заштитна микрофлора од корисни бактерии. Ако оваа област постојано се дезинфицира со гелови, сапуни и други средства за дезинфекција, тоа ќе доведе до нарушување на заштитната жива бариера.
 • Сексуални контакти. Циститисот не се пренесува сексуално. Но, добро е да се измиете и да се истуширате веднаш откако ќе се забавувате меѓу чаршафите. Ова ќе ги исчисти бактериите што влегле во уретрата.
 • Недоволно внесување течности. Урината има чисто механички ефект на чистење на уринарниот тракт. Кога има малку, се создаваат услови за задржување на бактериите.
 • Гастроинтестинални проблеми. Дијареа и запек се причина за развој на циститис поради ширењето на цревните бактерии во урогениталната област.
 • Катетеризација, траума, цистоскопија и оперативни интервенции. Поставување уретрален катетер или изведување каква било интервенција преку уретрата може да предизвика бактериски инфекции.
 • Дијабетичарите излачуваат гликоза во урината што е прекрасно место за размножување на микроорганизми.

Циститисот и инконтиненцијата се едни од најраспространетите и најнепријатните уролошки заболувања. Во нивната суштина тоа се воспаленија на слузокожата на мочниот меур. Тие можат да бидат хемиски, зрачења или бактериски воспаленија, а вторите се најчести. Во овие случаи, патогени бактерии влегуваат во мочниот меур. Таму тие се развиваат и почнуваат да ги манифестираат првите симптоми на болеста. Во нормални околности, на оваа локација му недостасува бактериска флора. Голем број на микроорганизми кои влегуваат во него секогаш доведува до појава на таканаречениот акутен циститис. Најчеста причина за неговиот развој се цревните бактерии.

Оваа болест ги зафаќа сите возрасни групи од деца до постари лица. Статистиката покажува дека во просек од 30 до 50% од населението добива воспаление на уринарниот тракт. Жените се разболуваат до 3 пати почесто од мажите. Ова се должи на нивната пократка уретра, што е предуслов за полесен влез на бактерии кои предизвикуваат болести. Погрижете се да се грижите за себе. Има многу природни додатоци кои делуваат за лекување на симптомите и причините за циститис.

Зошто жените страдаат од циститис почесто од мажите?

циститис, жените, мажите

Ова се неколку основни факти што секоја жена треба да ги знае за циститис:

 • Приближно 1 од 3 жени има, барем, една епизода на циститис во нејзиниот живот. Многу често, состојбата се повторува.
 • Околу 81% од сите случаи на инфекции на уринарниот тракт се однесуваат на жени.
 • Повеќе од 27% од жените со епизода на ИУТ доживуваат друга епизода во следните 6 месеци и 48% во следната година.
 • Сексуално активните жени се изложени на поголем ризик од СПИ (Сексуално преносливи инфекции) од другите претставници на понежниот пол.
 • Жените се повеќе склони кон инфекции на мочниот меур поради големината и локацијата на уретрата во нивните тела.

Циститис е болест со која се сретнала речиси секоја жена и е воспаление на слузницата на мочниот меур. Уретритисот, кој може да се развие паралелно со циститис или самостојно, е воспаление на уретрата. Според статистичките податоци, секоја четврта жена страдала од циститис, барем еднаш во животот. Жените стануваат плен на вакви инфекции почесто од мажите поради анатомските карактеристики. Нивната уретра е пократка, поширока и се наоѓа во близина на вагината. Борете се со симптомите на циститис со земање на природен додаток. За здрав машки уринарен систем, проверете Простамид.

Кај жените, анатомските карактеристики и локацијата на уретрата се предуслови за развој на бактериски воспалителен процес. Циститисот е најчестото бактериско воспаление, предизвикано во 80% од случаите од ешерихија коли. За жал, поради високата распространетост на бактеријата, некои соеви почнуваат да развиваат отпорност на антибиотици.

3 главни типови на циститис – како да ги препознаете

главни типови на циститис

Ова се 3-те главни типови на циститис и како да ги препознаете разликите меѓу нив:

 1. Акутен циститис. Се карактеризира со неконтролирана болна потреба за мокрење и иритација за време на мокрењето. Иако ова може да звучи застрашувачки, тоа е краткорочен проблем. Иако се јавува со потешки симптоми, акутниот циститис поминува релативно брзо. Обично трае од неколку дена до една недела, а овој период може да биде значително пократок со домашните лекови. Меѓутоа, ако не се преземат навремени мерки капсули, може да прерасне во хронична.
 2. Хроничен циститис. Се јавува со малку поблаги симптоми. Обично се карактеризира не со болка, туку со постојана непријатност и спорадични ситуации на егзацербација. Ова зависи од факторите на околината и општото здравје на пациентот.
 3. Секундарен циститис. Се работи за инфекција, настаната како последица на друга болест, како компликација. Оваа компликација трае со месеци. Решението обично е да се одговори на основната болест што предизвика воспаление. Во меѓувреме, добро е да се применат домашни лекови за циститис или некој друг вид на хомеопатијата за ублажување на симптомите на болеста. Истото важи и за мажи со хроничен простатитис и БПХ. Pro Drops е производ кој лекува простатитис.

Како да се третираат симптомите на циститис со домашни лекови

Циститисот не е нешто ново во нашиот свет. Нашите баби и прабаби се соочија со тоа многу пати и можеа успешно да користат хербални и домашни лекови. Најефективниот трик за ублажување на болката и отокот во долниот дел на стомакот е примената на топлина. Ова може да биде само топла крпа или шише со топла вода. Хомеопатијата препорачува конзумирање на брусница за циститис.

Ако сакате успешно да ги применувате домашните лекови за циститис, мора да носите лесна, ладна и широка облека. Исто така, погрижете се да имате долна облека која не врши притисок и на стомакот и на гениталиите. Следниот чекор во домашниот третман на циститис е зголемен внес на течности. Водата треба да се пие континуирано во мали голтки. Треба да се избегнуваат течности, како што се кафе, алкохол и сокови од цитрус. Тие можат значително да ја влошат болката и нагонот за мокрење, саботирајќи ги веќе применетите мерки.

Како да спречите циститис и инконтиненција – неколку корисни совети

Како да спречите инконтиненција

Овие совети ќе ви помогнат да го спречите развојот на циститис и инконтиненција:

 • Пиј многу вода. Ова е уште поважно ако подлежите на хемотерапија или терапија со зрачење, особено во деновите на вашите процедури.
 • Уринирајте често. Ако сакате да одите во тоалет, не одложувајте.
 • Избришете од назад кон напред откако ќе отидете во тоалет. На овој начин ќе го намалите ризикот од ширење на бактерии од анусот кон вагината и уретрата.
 • Претпочитајте туширање на бања. Доколку сте склони кон инфекции, кадата не е најдобриот избор за вас. Таму лесно се шират и се развиваат бактерија.
 • Внимателно измијте ја интимната зона околу вагината и анусот. Правете го тоа секој ден, избирајќи да се потпрете на деликатни производи за интимна хигиена до агресивни сапуни и гелови за туширање. Користете нежни движења бидејќи оваа област е особено подложна на иритација. Ова исто така ќе ви помогне да спречите осип.
 • Избегнувајте производи за интимна хигиена и дезодоранси со вештачки мирис. Тие можат да ја иритираат уретрата и мочниот меур.
 • Одете на мокрење, што е можно поскоро, по сексуалниот однос. На овој начин ќе го намалите ризикот од стагнација на бактерии кои можеби навлегле во уретрата.

Препознавање на првите симптоми на циститис

Ова се најчестите симптоми на циститис:

 • Болка, горење или пецкање за време на мокрење или сексуален контакт;
 • Почести и итни нагони за мокрење отколку нормално;
 • Урина која е темна, облачна или има силен мирис;
 • Болка и напнатост во долниот дел на стомакот;
 • Општа малаксаност, болка и слабост;

Циститисот е исклучително непријатен здравствен проблем. Тоа создава постојана непријатност за пациентот. Симптомите се карактеризираат со постојан нагон за мокрење и оток во абдоменот. При мокрење се забележува исклучително силна болка. Пациентите често го опишуваат како чувство на стрижење. Нагонот за мокрење е толку чест што често е лажна тревога, која, сепак, секогаш е придружена со токму горенаведената болка при сечење.

Се зголемува со секој следен обид за мокрење. Симптомите може да се прекинат или значително да се ублажат со хомеопатијата или со внесување на природни додатоци. Погрижете се внимателно да се миете по моментите на интимност. Ова ќе помогне да се спречи развојот на болеста. Грижете се за вашето тело и сакајте го целосно!

Добрата хигиена ве чува безбедни од бактериски инфекции

интимна хигиена, инфекција на уринарниот тракт

Повеќе од ¼ од женската популација во светот страда од непријатни симптоми на циститис и инконтиненција. Избегнувајте да станете дел од оваа статистика со почитување на некои основни хигиенски мерки. Измијте се внимателно и секогаш бришете право. Туширајте се по сексуалниот однос.

Одржувањето здрава исхрана и редовно вежбање исто така ќе ви помогнат да избегнете бактериски инфекции. Исхраната богата со минерали ги поттикнува диуретиците и детоксикацијата. Тие ќе ги измијат бактериите присутни во системот и ќе го нормализираат мокрењето. Дополнително користете природни производи кои не ги иритираат органите. Сакајте го вашето тело за да ве сака!

Злата Огњановска