Како брзо да изгубите тежина без диета?

Време е за читање: 6 min

Како брзо да изгубите тежина без диета?

Станувањето во форма може да биде исклучително тешко, особено ако сме навикнати да јадеме храна која е богата со шеќер, масти и штетни јаглехидрати. Постот и следењето на премногу строга диета, сепак, може да биде уште поопасно. Вистината е дека повеќето луѓе успеваат брзо да ги согорат вишокот калории кога ја ограничуваат храната што ја јадат. Но, тие брзо се враќаат веднаш штом ќе се вратиме на нашите стари навики во исхраната. Здравата исхрана е задолжителна за правилна контрола на тежината, но во никој случај не треба да се меша со присилното лишување. Исто така, постојат многу подобри методи на активна инкубација. Ајде да дознаеме повеќе за некои од нив. Ќе разгледаме и неколку ефективни совети кои помагаат не само за слабеење, туку и за затегнато тело.

Главните разлики помеѓу исхраната и исхраната

Повеќето луѓе го поистоветуваат држењето диета со следење на одреден план за оброци. Се разбира, овие две категории на здрава исхрана делат заеднички елементи, но тоа не значи дека се иста работа. Она што ги разликува е нивното времетраење.

Диетата може да трае 7, 10, 15, 30, 60 или 90 дена. Диетата е постојана и бара одржување. Затоа, вторите обично дозволуваат ден или два неделно да бидат посветени на нашата омилена „забранета“ храна и пијалоци. Идејата е да научиме да следиме здрава исхрана во текот на животот.

Еве неколку важни совети за правилен внес на хранливи материи:

 • Ограничете го белиот рафиниран шеќер;
 • Консумирајте храна која е богата со чисти протеини;
 • Омега-3 масните киселини се задолжителни – телото не може самостојно да ги синтетизира;
 • Нагласете го овошјето и зеленчукот – тие се вкусни и помагаат за брзо слабеење;
 • Бидете физички активни и спиете доволно.

Кожата на лицето покажува која храна треба да се избегнува:

Еден од светските експерти за нега на кожата на лицето – Нигма Талиб, кој е и автор на книгата „Превртување на процесот на стареење: Револуционерен рецепт за млада кожа“, споделува дека ги дели типовите дермиси на четири различни типови според кои хранливите елементи ја преувеличува индивидуата. Тие се следните:

 • Млечно лице: Прекумерното консумирање млечни производи доведува до појава на мозолчиња на брадата, кеси и темни кругови под очите.
 • Лице со глутен: Луѓето кои злоупотребуваат тестенини – особено оние со глутен – се изложени на ризик од акни, розацеа и темни дамки на брадата.
 • Зашеќерено лице: Претерувањето со слатки ги прави очите подуени, доведува до појава на фини линии околу очите, а горниот слој на епидермисот станува сив и нездрав.
 • Винско лице: Кожата на лицето полесно се дехидрира, порите се шират и образите почнуваат да попуштаат. Често се појавуваат брчки помеѓу веѓите и околу очите.

Подолу избравме неколку корисни совети за тоа како можеме да дојдеме во форма за краток временски период и да одржуваме низок индекс на нездрави телесни масти во текот на целата година. Ќе се изненадите колку лесно се применуваат. Но, пред тоа, ќе споделиме со вас важни и корисни информации за основните чекори што треба да ги следите при креирањето на персонализирана диета за затегнато и затегнато тело – нешто кон што се стремат повеќето луѓе кои сакаат да ослабат.

Диета за слабеење – основни чекори

Причината зошто можеби нема да видите извајано релјеф, дури и ако имате развиени и тренирани мускули, е тоа што тие се скриени под слој маснотии. За да се ослободите од нив, мора да ги следите следните два чекори: физичка активност и правилна исхрана. Значи, вашиот тренинг режим треба да вклучува најмалку 5 кардио сесии неделно. Трчањето, пливањето и возењето велосипед се ефикасни во согорувањето на голем број вишок калории. Се препорачува сесиите да траат најмалку 25 минути. Интензитетот на тренингот треба постепено да се зголемува како што се зголемува нивото на издржливост.

Вториот фактор е уште поважен и тој е поврзан со правилната исхрана. Таа мора да биде усогласена со целите. Тоа значи дека вежбачот мора да цели кон калориски дефицит, но во исто време да ги добие важните елементи во трагови кои му се потребни на телото. Намалувањето на процентот на телесните масти, кое веќе стана јасно, е еден од главните фактори на олеснување и се постигнува со соодветен режим на исхрана. Можете да го комбинирате и со Spirulina Maxi Light – моќен био-нутритивен додаток за слабеење и обликување на телото.

Главните чекори за да се постигне затегнато тело со диета се:

 • Зголемена потрошувачка на протеини – протеинот е суштински макронутриент и главен градежен блок во клеточната структура на телото. Тој игра многу важна улога во градењето на мускулите и намалувањето на телесните масти. Кога масовноста е главната цел, вежбачот треба да консумира помеѓу 1,8 и 2,3 грама протеини на килограм телесна тежина дневно. Се препорачува да се вклучат различни извори на протеини во исхраната – пилешко, говедско, риба, јајца и млечни производи. Можете да ги комбинирате со Kaloriko – солиден природен комплекс за слабеење.
 • Намален внес на јаглехидрати – Јаглехидратите се главното „гориво“ на организмот, но за да се постигне посакуваното олеснување потребно е драстично да се намали нивната потрошувачка. Тоа е затоа што процесот на согорување на вишокот маснотии започнува само кога резервите на јаглени хидрати се исцрпени. Тогаш телото ги користи акумулираните резерви на маснотии за да се снабдува со енергија. Се препорачува да консумирате не повеќе од 1-1,5 грама јаглени хидрати по килограм телесна тежина дневно. Консумирајте сложени јаглехидрати како цели зрна, ориз и овесна каша. Тие се апсорбираат од телото подолго време и оставаат чувство на ситост и наплив на енергија. Природните капки за слабеење W- Loss можат дополнително да го забрзаат процесот на обликување на телото.
 • Конзумирање здрави масти – Мастите, јаглехидратите и протеините се трите главни хранливи материи кои му се потребни на телото за правилно функционирање. „Добрите“ масти играат важна улога во градењето на олеснување. Исхраната треба да вклучува незаситени масни киселини од храна како што се масло од ленено семе, маслиново масло, риба, авокадо и ореви.

Основни корисни совети за добивање во форма

Дојде долгоочекуваниот момент. Следното е нашата посебна листа на ефикасни корисни совети за добивање во одлична физичка форма. Имајте на ум дека информациите подолу имаат за цел да ви помогнат да направите мали, но точни прилагодувања на вашата дневна рутина. Така, ќе постигнете многу стабилни и трајни резултати без да ја нарушите вашата удобност.

Чекор # 1: Не заборавајте да јадете појадок!

Диета за слабеење - основни чекори

Појадокот е еден од најважните оброци во денот и не треба да заборавите на него. Веројатно повеќето од нас имаат навика да брзаат надвор од дома на работа по шолја кафе на празен стомак. Меѓутоа, оваа практика воопшто не ни дава доволно енергија за нормално да си го започнеме денот. Утрото гладување нè тера да се прејадуваме за време на ручекот или да купуваме нездрава погодна храна. Најдете време за барем една овошна салата пред да го започнете денот!

Чекор 2: Кафето е добро во умерени дози!

Кафе

Сè може да биде хранливо и правилно да се апсорбира од телото, се додека неговата потрошувачка е умерена. Ова со полна сила се однесува на кафето. Тој е моќен диуретик кој му помага на телото да се детоксицира, го освежува мозокот, ја подобрува концентрацијата и активно го потиснува апетитот. Една или две чаши на ден е сосема во ред, но не претерувајте, или ризикувате да развиете несоница, хиперактивност, хроничен замор и раздразливост.

Чекор 3: Секогаш пијте доволно вода!

пијте вода

Иако бројките може да варираат помеѓу поединци, човечкото тело се состои од речиси 70% вода. На секој негов дел, особено на кожата и косата, му е потребна континуирана хидратација за да биде во совршена форма. Нашиот мозок исто така има навика да ни испраќа погрешни нервни сигнали и да не натера да мислиме дека сме гладни кога сме всушност жедни. Следниот пат кога ќе посакате солени, обидете се да испиете чаша вода и проверете дали сте уште жедни!

Чекор # 4: Не претерувајте со храна и алкохол за време на вечерата!

алкохол

Последниот главен оброк во денот треба да биде најмал во однос на големината на порциите и бројот на калории и масти што ги содржи. Тоа е затоа што телото не може правилно да ги процесира различните супстанции кога лежи. Истото важи и за внесот на алкохол. Кога ќе ги конзумирате помалку од 2-3 часа пред спиење, очекувајте гасови, колики и други непријатни гастроинтестинални пореметувања следниот ден.

Чекор # 5: Можете да јадете риба, овошје и зеленчук по волја!

риба

Рибата и морските плодови, кои се богати со Омега-3 масни киселини, имаат исклучително позитивно влијание врз човечкото тело. Не може сам да ги синтетизира, а тие му даваат чиста енергија и не се таложат во вид на вишок маснотии. Тие ја подобруваат меморијата и нашето општо здравје, а истовремено ни помагаат да дојдеме во форма на здрав начин. Истото важи и за зеленчукот и овошјето, кои можеме да ги јадеме без да се грижиме за вишокот килограми. Лесни, пријатни, хранливи и полни со корисни влакна, минерали и витамини!

Чекор # 6: Обидете се да џвакате повеќе!

Обидете се да џвакате повеќе!

Колку повеќе ја џвакаме храната, толку се чувствуваме посити и позадоволни. Толку лесно можеме да ги измамиме нашиот мозок и стомак да мислиме дека сме јаделе доволно. Храната многу полесно се вари и се апсорбира од телото, бидејќи во човечката плунка има супстанца наречена амилаза, која има способност лесно и целосно да ги разградува јаглехидратите и да предизвика рамномерно, а не нагло зголемување на нивото на шеќер во крвта.

Чекор # 7: Вежбајте редовно!

Секој почеток е тежок, и ако не сте природно атлетски, вклучувањето во каков било вид редовна физичка активност може да изгледа тешко. Ова не треба да ве обесхрабрува. Започнете со лесно џогирање, јога дома или кревање мали тегови. Не се откажувај. Постепено зголемувајте ја фреквенцијата и наскоро ќе имате затегнато тело и рамен стомак.

Чекор #8: Заборавете на газираните и слатките пијалоци!

слатките пијалоци

Масовно продаваните природни сокови и сите газирани пијалоци (освен природната сода) имаат исклучително штетно влијание врз работата на гастроинтестиналниот тракт. Заситени се и со штетни шеќери кои телото не може правилно да ги обработи и ве натераат да добиете вишок килограми. Целосно исфрлете ги од вашето мени.

Чекор #9: Наградете се за напор!

На секое човечко суштество му треба позитивна енергија и охрабрување. Затоа повеќето диети вклучуваат ден или два за „награда“ и „одмор“. Дозволете си да грицкате уште едно парче пица, хамбургер или чоколадо одвреме-навреме. Така ќе бидете уште помотивирани!

Смело напред кон здрава извајана фигура без диета!

Смело напред кон здрава извајана фигура без диета!

Дури и ако бавно напредувате во согорувањето и топењето на вишокот килограми, калории и масти, не очајувајте. Одделни организми следат различен циклус. Сакајте се себеси и кожата во која живеете. Однесувајте се кон вашето тело со внимание, грижа и почит за да може да го врати истото. Бидете позитивни и стапете во форма на природен начин! И ако сепак ви треба мала помош, пробајте го овој здрав производ – Go Slim или ефикасниот W Loss.

Posts not found

Злата Огњановска