Најдобри билки за поправка на зглобови

Време е за читање: 6 min

Најдобрите билки за поправка на зглобовите и антиинфламаторна нега

Ретко размислуваме за состојбата на зглобовите. Ако чувствуваме болка во грбот, половината, зглобовите и рбетот, прво правиме се што е можно за да исчезне побрзо. Но, не како и зошто се појави. Ниту, пак, ќе стане хроничен проблем што предизвикува дневен стрес. Запомнете, артритисот нема возраст или професија. Различни форми на атроза ги погодуваат и младите и старите. Тие се причина за загриженост за оние кои по цел ден работат пред компјутер. Но и за професионалните танчери, спортисти и келнери, чија работа бара постојано да бидат во движење и на нозе. Популарниот д-р Сашо Асиовски неодамна ги советуваше гледачите да преземат превентивни мерки штом ќе се појават првите болки во зглобовите.

Постојат неколку алтернативи за антиинфламаторна нега на зглобовите. Ако формата на артритис што сте ја развиле е во напредна фаза, вашиот лекар може да ве советува да направите операција. Постои и медицинска форма на третман на артритис. Но, тоа обично вклучува земање лекови што содржат кортикостероиди. И сите знаеме дека тие имаат сериозни несакани ефекти. Се разбира, секогаш можете да земете повеќе билки за здрави зглобови.

Илјадници луѓе во Македонија избираат да се свртат кон едно од многуте средства за обновување и регенерирање на зглобната ‘рскавица. На пазарот има широк асортиман на био-производи за слободно движење на синовијаните. Меѓу најпопуларните е природниот гел Nautubone. Неговата цена е исто така прифатлива, а испораката брза и сигурна.

Кои се најмоќните билки за поздрави зглобови? Дали нудат добра антиинфламаторна нега? Работат ли рецептите на д-р Гуџоски? Дали има смисла да се ставаат облоги за да се смири страшната болка?

Дознајте ги одговорите на вашите прашања во нашата детална статија!

Дали постои лек за истрошени зглобови – што е тоа?

Дали постои лек за истрошени зглобови - што е тоа?

Го сакаш движењето, нели? Во него има слобода. Многумина не можат целосно да уживаат затоа што страдаат од болни и истрошени зглобови. Како точно се случува ова? Според официјалниот сајт на Националната здравствена служба на Велика Британија, причините се многу. Фактот дека вежбате секој ден не е гаранција дека нема да се појават синовијални тегоби. Честото триење помеѓу два зглобови на екстремитетите често е причина за артритис. Како и постојано заглавување на работа пред компјутер. Добро е да ја преиспитате и вашата исхрана.

Вклучете го сега со вградување антиинфламаторни билки и храна во него. На овој начин, ќе го избегнете и непотребниот стрес поврзан со наглото слабеење. Исто така, постојат многу можни лекови за истрошени зглобови. Доколку сакате да ги негувате синовијалните ткива на природен начин, можете да го направите тоа со еден од многуте природни производи за таа цел, како што е био-гелот Hondrostrong.

Кои се природните лекови за истрошени зглобови? Некои од нив ги вклучуваат следните промени во животниот стил:

  • Одржувајте здрава тежина. Прекумерната тежина става дополнителен стрес на зглобовите што го носат товарот, како што се оние во колената, глуждовите, колковите и грбот. Секој дополнителен килограм резултира со дополнителни четири пати поголем притисок врз нив.
  • Движете се. Одржувањето на добро ниво на физичка активност може да помогне да се намали вкочанетоста на зглобовите.
  • Спреми се. Силните мускули и коски обезбедуваат поддршка и стабилност на зглобовите. Додавањето на вежби за вежбање за сила во вашата фитнес рутина помага и работи за градење на чиста мускулна маса. Фокусирајте се на зајакнување на јадрото на стомачните, грбот и мускулите на градите.
  • Седнете и стојте во исправена положба. Правилното држење може да спречи дополнителен стрес на зглобовите.
  • Не заборавајте за диетата. Здравата исхрана може да го подобри здравјето на зглобовите и да ви помогне да изгубите тежина. Фокусирајте се на растителните протеини.

Дали компресите помагаат против болка и антиинфламаторна нега на зглобовите?

Дали компресите помагаат против болка и антиинфламаторна нега на зглобовите?

Затегнувањето на мускулите и кожата околу воспалениот зглоб може многу да помогне во ублажување на болката. Био-магнетни влошки за колена за зглобови или Bone Control гел работат на сличен принцип. Можете исто така да ставите разни антиинфламаторни билки во слоевите помеѓу завојот и памукот за да го поттикнете брзото закрепнување.

Многу луѓе со артритис се ослободуваат од болката и вкочанетоста со топли бањи или посета на бањи. Вистината е дека истиот ефект можете да го постигнете со употреба на облоги за смирување на болката. Дознајте дали на вашата форма на артритис му е потребна топла или ладна терапија за да се намали отокот.

Топлите облоги за болки во зглобовите во зглобовите ја зголемуваат мускулната релаксација. Тие го зголемуваат протокот на крв и ја ублажуваат вкочанетоста и грчевите. Но, избегнувајте ги ако страдате од висок крвен притисок или срцеви заболувања.

Ладните облоги за болки во зглобовите и грбот ја вкочануваат болната област и го намалуваат воспалението и отокот. Директното нанесување на мраз на кожата е особено добро за напади на артритис. Ова површинско ладење ги намалува мускулните грчеви и го зголемува прагот на болка.

Кои билки имаат најсилно антиинфламаторно дејство на зглобовите?

Човечкото тело е сложена симбиоза на интеракција помеѓу ткивата, органите, клетките и мускулите на телото. Работи исто како машина која е совршено подмачкана по природа. За жал, природниот тек на времето, како и лошите практики на начин на живот имаат исклучително негативно влијание врз тоа. Ова е видливо најмногу во зглобната област.

Тие се еден од деловите на телото кои најбрзо се истрошуваат. Постојаното триење на движењето во колената, грбот, долниот дел на грбот и зглобовите предизвикува синовијалното ткиво да губи голем дел од својата еластичност и сила. Телото престанува да ја синтетизира истата количина на колаген како во нашата младост.

Еден од најлесните начини за зајакнување и подобрување на состојбата на зглобовите е преку диета. Земањето одредени видови храна и билки може да ја врати радоста на слободното движење. Со неа – и онаа од самиот живот!

Но, кои се најкорисните природни состојки против воспаление, болка и оток на зглобовите? Научете ги сега!

Поздрави зглобови преку правилна исхрана – рецепти на д-р Гуџоски!

Д-р Стоиле Гуџоски е еден од најомилените и најпочитуваните македонски научници, лекари и хомеопати. Речиси и нема човек кој не се консултирал со една од неговите многубројни книги за важноста на исхраната во благосостојбата на телото. Секако, содржат и многу лекови за истрошени зглобови и нивно закрепнување.Опишаните состојки се главно антиинфламаторни билки за побрзо закрепнување и регенерација на синовијалната ‘рскавица.

Еве еден од попознатите рецепти на д-р Гуџоски за поздрави зглобови:

  • Земете 1 кг. компири и излупете ги. Потоа ги сечете на големи коцки.
  • Варете ги во 2 литри вода додека половината не испари.
  • Пијте секој ден, избегнувајќи консумација на јајца, колбаси, паштети, масни сирења и месо.

Сега ќе ги научиме и 5-те најкорисни билки против воспаление и болки во зглобовите!

#1. Пчелни производи и апитоксин – природни антиинфламаторни агенси!

Пчелни производи и апитоксин

Сите пчелни производи се природни антибактериски и антиинфламаторни агенси. Нивните имуномодулаторни својства се исто така добро познати и опишани од науката. Апитоксинот, пчелниот отров, има својство да ги „подмачкува“ воспалените и заболени зглобови. Ги чисти ткивата и помага за брзо закрепнување и регенерација на синовијалната ‘рскавица. Се грижи и за добрата состојба на дермисот во областа на примена.

#2. Див костен – антисептик и антиоксиданс, кој исто така го зајакнува либидото!

Див костен

Коњскиот костен е одличен пример за билка за лекување и поправка на истрошените зглобови. Нејзините апликации се безброј. Ја зајакнува и подобрува машката моќ и сперматогенеза. Ги чисти ткивата од воспаление. Ги смирува иритациите на кожата и е заситен со корисни витамини и антиоксиданси.

#3. Ѓумбир – зачин и билка за повеќе мобилни зглобови без замор!

Ѓумбир Ѓумбирот има антиинфламаторни, антиоксидантни и антиканцерогени својства. Го зајакнува вашиот целокупен имунитет. Особено е корисен за луѓето кои страдаат од артритис. Содржи антиинфламаторни соединенија кои делуваат на ист начин како и инхибиторите на COX-2. Познат е и по своите антиканцерогени својства. Тој е меѓу главните состојки на био-производите за синовијално олеснување, како што е гелот Motion Energy.

#4. Куркума – Куркумин за олеснување и закрепнување на зглобовите за секого!

Куркума

Куркумата е зачинот кој на кари му дава жолта боја. Се користи во Индија со илјадници години во готвењето и како лековита билка. Во поново време, науката откри дека содржи соединенија со лековити својства. Тие се повеќе од корисни за отстранување на секаков вид на воспаление. Екстрактот е заситен со витамин Ц, антиоксиданси и многу други корисни елементи. Ги чисти воспаленијата и инфекциите, продирајќи длабоко во ткивата.

Интересен факт: Маслото од канабис (коноп) има широк спектар на намени, и за убавина и за здравје. Маслото од канабис се наоѓа во многу производи за нега на срце и поправка на зглобови.

#5. Омега-3 масни киселини – вистински „лубрикант“ за зглобовите!Омега-3 масни киселини

Омега-3 масните киселини се неопходни за нашето добро здравје. Телото не може сам да ги синтетизира и мора да ги земаме надворешно. Тие се грижат за кожата, срцето и имунитетот. Тие му помагаат на мозокот да функционира нормално. Тие поддржуваат добра меморија и способност за концентрација. Не може доволно да се нагласи колку тие се корисни за нормалното функционирање на мускулите, коските и зглобовите. Можете да ги добиете преку широк спектар на прехранбени производи – риба со ладна вода, морска храна и авокадо.

Грижете се за вашите зглобови секој ден за да одите непречено во животот!

Грижете се за вашите зглобови секој ден за да одите непречено во животот!

Нормалната подвижност на зглобовите зависи од многу работи. За да уживаме во целосниот опсег на движења во нашите тела, треба редовно да вежбаме. Така, ќе избегнеме акумулација на вишок тежина и, соодветно, зголемен стрес на зглобните ткива и ‘рскавица. Хранете се здраво и природно. И уживајте во животот. Среќните луѓе живеат подолго и подобро.

Posts not found

Злата Огњановска