Ако имате псоријаза, не ги ставајте овие производи

Време е за читање: 7 min

10 производи што никогаш не треба да ги ставате на вашето лице ако имате псоријаза

Секој знае дека човечката кожа е најголемиот орган во нашето тело. Тоа е природниот филтер со кој ни го подари природата. Ни помага да се заштитиме од негативното влијание на слободните радикали, ситните честички прашина и УВ зраците. Дермисот на лицето е почувствителен и склон на иритација од оној на другите органи. Неговата густина е послаба, најгорниот епидермален слој е потенок, а таму се наоѓаат усната шуплина и забите. Тие создаваат совршена средина за развој на бактериски и вирусни инфекции. Хронични инфекции, како што се псоријаза, брадавици, дерматитис и папиломи, се исклучително чести.

Овој висок степен на нежност и тенка пропустливост треба да не натера да размислиме кои точно производи ги нанесуваме на нашите лица. Многумина се водат по логика – ако е за јадење, тогаш можам да го користам и како маска за лице. Но, некои од намирниците кои се предмет на деградација од желудникот и црниот дроб не можат да поминат низ порите на дермисот. Тие не влијаат негативно на природните pH нивоа. Сè што прават е да ги затнат и да доведат до воспаление. И тие се една од најчестите причини за појава на папиломи, брадавици, дерматитис и епидемии на псоријаза. Вториот најчесто се фаќа сексуално, велат информациите од Националната здравствена служба во Велика Британија. Официјалната веб-страница на Националната фондација за псоријаза во САД апелира на толеранција за луѓето со овој проблем. Псоријазата можете успешно да ја надминете со помош на кремот Dermal.

Дали псоријазата предизвикува брадавици? Колку видови на дерматитис постојат? Колку е опасен хроничниот дематитис? Дали лесно се фаќа контактен дерматитис? Кој е домашниот начин за отстранување на папиломите и брадавиците? Како се лекува псоријазата? Атопичен дерматитис – дали е заразен?

Подолу ќе погледнеме 10 природни производи кои никогаш не треба да ги нанесувате директно на вашето лице.

Содржина

Едноставни практики за одржување на кожата на лицето

Едноставни практики за одржување на кожата на лицето

Не сите луѓе се надарени со кожа на која другите се восхитуваат. Многумина страдаат од проблеми, меѓу кои најчести се акните, прекумерното производство на себум. Други, пак, пресретнуваат хронични вирусни инфекции, како што се розацеа, псоријаза, дерматитис, брадавици и херпес симплекс-1. Редовното чистење и пилинг на најгорниот слој на епидермисот е задолжително за да имате блескав и свеж сјај. Дури и ако немате специјализирана козметика, тоа лесно можете да го направите дома користејќи кора од банана.

Исхраната има клучно влијание врз производството на себум. Ако генерално сакате да јадете повеќе масно и слатко, сметајте дека вашето тело е бомбардирано со шеќер на дневна основа. Затоа постои и медицински термин наречен „шеќерна кожа“, а процесот се нарекува гликација на дермисот. Ова е една од главните намирници и пијалоци кои ја уништуваат кожата. Клучна улога во состојбата на дермисот има и типот на нанесената козметика и рокот на употреба. Многу клипови во онлајн просторот, како оној на популарниот канал на YouTube опишуваат храна која е опасна за дермисот.

Обидете се да нанесувате само производи за нега на кожата на лицето кои вклучуваат природни екстракти кои не предизвикуваат иритација. Може успешно да се спротивставите на епидемијата на псоријаза со кремот Дермал со природен состав, кој го претпочитаат клиентите во Бугарија поради неговата висока ефикасност и профитабилна цена.

Еве неколку корисни практики за нега на кожата:

 • Никогаш не одете на спиење, без разлика колку сте уморни, без да ја отстранувате шминката.
 • Направете пилинг и пилинг барем еднаш неделно или 3-4 пати ако имаат мрсна кожа.
 • Консумирајте многу овошје, зеленчук, бело сирење и јогурт со малку маснотии, како и риба богата со Омега-3 – тие содржат важни влакна, антиоксиданси, калиум, калциум, цинк, бакар, железо и есенцијални масни киселини, без кои дермисот ќе старее веднаш.

Дали постои ефикасен домашен лек за брадавици?

Дали постои ефикасен домашен лек за брадавици?

Брадавиците се мали, зрнести израстоци на кожата кои најчесто се појавуваат на прстите или рацете. Грубите на допир формациите на почетокот изгледаат како мали црни точки. Но, во реалноста, крвните садови се згрутчуваат. Тие можат да се манифестираат и во форма на рамни брадавици, кои многумина ги третираат со помош на специјализирани дамки од брадавици. Се разбира, добро е прво да се консултирате со лекар за да ви препише домашен третман за брадавици. Медицинските професионалци се најкомпетентните луѓе да ви објаснат како да ги запалите брадавиците.

Хроничните брадавици се предизвикани од вирус и се шират со допир. Може да поминат два до шест месеци откако вашата кожа е изложена на вирусот. Обичните брадавици обично се безопасни и на крајот исчезнуваат сами од себе. Но, многу луѓе избираат да ги отстранат бидејќи сметаат дека се вознемирувачки или срамни. Популарен метод за отстранување на папиломите и брадавиците кај нас се базира на бабините рецепти за брадавици.

Најважните работи што треба да ги знаете за тоа како да согорувате брадавици се:

 • На почетокот, тие можат да бидат рамни брадавици кои личат на црни точки.
 • Постојат многу бабини рецепти за брадавици и нивно успешно отстранување кои добро функционираат;
 • Домашниот лек за брадавици треба да се зема по консултација со лекар.
 • Закрпи за брадавици се достапни и во аптеките.

Видови папиломи – како брзо да ги изгорите и отстраните?

Видови папиломи - како брзо да ги изгорите и отстраните?

Папиломите се неканцерозни израстоци кои можат да предизвикаат проблеми со кожата. Тие не се шират и не се агресивни. Едно лице ги фаќа откако е заразено со хуманиот папилома вирус (ХПВ). Ова најчесто се случува сексуално.

Секоја аптека нуди средство за согорување на папиломи, фластери за папиломи или лек за папиломите. Запомнете, сепак, да се консултирате со лекар за каква било грутка или лезија на кожата. Не верувајте во друг руски лек за папиломи. Или неодамна нашироко рекламираниот турски лек за папиломи.

Друга причина да се побара лекарска помош е тоа што папиломите можат да предизвикаат компликации или непријатност. Понекогаш тие бараат дополнителен третман или лекови за папиломи, освен закрпи со папилома.

Иако самите папиломи не се канцерогени, тие се поврзани со зголемен ризик од рак. Жените кои примиле лек за папиломи на дојка, на пример, не треба да посегнуваат по популарниот руски лек за папиломите или турскиот лек за папиломи. Тие треба да го прашаат својот дерматолог кој лекува за најбезбедниот метод на согорување на папиломите. А не да одам во маалска аптека. Различни типови на папиломи бараат различен третман.

Видови дерматитис – атопичен дерматитис – дали е заразен?

Видови дерматитис - атопичен дерматитис - дали е заразен?

Дерматитис е општ термин кој опишува иритација на кожата. Тоа е честа состојба која има многу причини и се манифестира како различни видови на дерматитис. Тоа обично вклучува чешање, сува кожа или осип на отечена, црвена кожа. Може да предизвика појава на меурчиња, кинење, кора или лупење на кожата. Примери за оваа состојба се атопичен дерматитис (егзема), првут, хроничен и контактен дерматитис.

Дерматитисот не е заразен, но може да ве натера да се чувствувате засрамено и да имате намалена самодоверба. Редовната хидратација помага да се контролираат симптомите на атопичен дерматитис, хроничен и контактен дерматитис. Третманот може да вклучува и медицински масти, како што се креми и шампони.

Најчестите типови на дерматитис се:

 • Атопичен дерматитис;
 • Хроничен дерматитис;
 • Стаза дерматитис;
 • Атрофичен дерматитис;
 • Контактен дерматитис;

Алтернативен третман за псоријаза – дали постојат домашни третмани за псоријаза?

Псоријазата е дерматолошка болест која предизвикува клетките на кожата да се размножуваат до 10 пати побрзо од нормалното. Ова предизвикува мртвите клетки да се акумулираат во нерамни црвени дамки покриени со бели лушпи. Тие можат да се појават насекаде, но најчести се на скалпот, лактите, колената и долниот дел на грбот. Не може да се пренесе од човек на човек, но може да има генетско оптоварување. Се разбира, постојат многу алтернативни третмани за псоријаза.

Болеста обично се појавува на рана возраст. За повеќето луѓе, тоа влијае само на одредени делови од телото. Во тешки случаи, различни типови на псоријаза може да покријат големи делови од телото. Не постои единствен лек за псоријаза. Се препорачува да се нанесе специјален крем за псоријаза со нежна формула. Закрпи може да направат раните брзо да зараснат. Поблагите форми се предмет на домашен третман на псоријаза.

Искористете ги следниве совети за домашно лекување на псоријаза:

 • Одлучете се за крем од псоријаза со нежна формула.
 • Не постои единствен лек за псоријаза.
 • Многу органски производи делуваат како природен лек за псоријаза.
 • Консултирајте се со лекар ако се прашувате како се лекува псоријазата.
 • Постојат многу видови на псоријаза кои бараат различни терапии.

Брз рецепт за маска со мед за раздразлива кожа:

Брз рецепт за маска со мед за раздразлива кожа

Потребни состојки: 3 лажички. мед, ½ лажиче. цимет;

Двете состојки се моќни антибактериски и антисептички агенси, чија комбинирана примена има способност да го неутрализира негативното влијание на честичките нечистотија и бактериите заглавени меѓу порите на кожата, делувајќи регенерирачки, негувачки и хидратантен.

Бидејќи и двете компоненти имаат значително силен ефект, оваа маска треба да се прави не почесто од еднаш неделно.

Начин на подготовка:

 1. Нанесете на внимателно и претходно исчистена и исушена кожа.
 2. Оставете го да делува околу 30 минути.
 3. Нежно измијте се со вода на собна температура.
 4. Ајде да видиме кои се 10-те состојки кои никогаш не треба да ги нанесувате на вашата кожа.

Ајде да видиме кои се 10-те состојки кои никогаш не треба да ги нанесувате на вашата кожа.

#1. Мајонез – штетен за струкот и чистотата на порите!

Мајонез

Мајонезот, особено оригиналните француски рецепти, може да додадат допир на задоволство на јадењата. Но, само кога е во умерени количини. Кога великодушно го консумираме, тој ја затнува работата на гастроинтестиналниот тракт и се акумулира како вишок калории и масти. Истото важи и за неговата локална апликација на дермисот. Никогаш не го правете тоа затоа што сериозно ќе ја повредите.

#2. Алкохол – моќно средство за дезинфекција кое е штетно за дермисот на лицето!

Овој медицински и апарат за домаќинство е погоден за чистење на отворени рани. Но, само ако тие не се на лицето. Користењето како средство за дезинфекција на порите и отстранување на вишокот на себум на него може да доведе до несакани ефекти. Како што е појавата на уште посилен секрет, воспаление, иритација и осип.

Бр. 3. Сурови јајца – богати со протеини и салмонела!

Сурови јајца

Свежо варените јајца се еден од најчистите и најголемите извори на протеини познати на човекот. Тие исто така содржат широк спектар на други корисни елементи и хранливи материи. Меѓутоа, ако почнеме да ги применуваме во сурова форма, ние сме во сериозна опасност да се заразиме со салмонела.

#4. Сок од лимон – никогаш не се нанесувајте сами!

Сок од лимон

Лимонот и неговиот хранлив кисел сок можат да имаат силно дезинфицирачко и освежувачко дејство на кожата. Затоа, тие често се присутни во рецептите за домашни маски за негување на кожата, лекување на акни и отстранување на темни дамки. Но, цитрусното овошје никогаш не треба да се нанесува самостојно, туку во комбинација со мед или маслиново масло, кои ја неутрализираат неговата киселост, што може да ја промени вкупната pH-бариера на епидермисот, па дури и да остави лузни.

Бр.5. Сода бикарбона – Опасност од горење на дермисот!

Сода бикарбона

Ситуацијата овде е иста како и со лимонот и неговиот кисел сок. Сода бикарбона е одлична состојка во многу домашни рецепти за пилинг и пилинг, но не треба да се користи сама. Ризикувате да го запалите и уништите.

Бр. 6. Лак за коса – Никогаш не поправајте шминка со него!

Лак за коса

Популарен мит во урбаната култура е дека лак за коса може да помогне да се спречи шминкањето на целовечерни забави, забави и забави. Освен што нема ништо точно во него, неговиот состав обично вклучува алкохол, духови и опасни хемикалии. Со нив ќе отстраните неколку слоеви од епидермисот и ќе го оштетите видот.

Бр. 7. Боја за коса – Внимавајте кога ги фарбате веѓите!

Истото е случај и со бојата за коса. Многу дами кои ја бојадисуваат косата сакаат нивните веѓи да имаат ист тон и опсег на бои. Тие храбро нанесуваат менувач на нијанси и на нивното лице. Без размислување дека производот заситен со опасни хемикалии и перхидрол може да ги лиши и од дермисот и од веѓите.

Бр. 8. Оцет – Користете само специјализиран оцет!

Оцет

Јаболковиот оцет може да биде одличен природен лек за кожата на стапалата која е заразена со габи. Но, воопшто не е погоден за локално нанесување на лицето, бидејќи е исклучително кисел. Единствениот вид што ја врши оваа активност е специјализиран за оваа намена. Не треба да се нанесува оцет за готвење на нежниот и чувствителен дермис на лицето.

Бр. 9. Шампон – Направен за дермисот на скалпот, а не за лицето!

Шампон

Некои луѓе исто така сакаат да ги мијат лицата со шампон кој е дизајниран да ја хидрира сувата кожа на скалпот, а не со тенок епидермален слој што го опкружува пределот помеѓу очите, усните и носот. Не користете го како повеќенаменска алатка.

Бр. 10. Растително масло – погодно само за борба против псоријаза!

Растително масло

Овој популарен лек за лекување области на кожата погодени од псоријаза, но никогаш не треба да се користи како средство за хидратација на сувиот дермис на лицето. Ризикувате затнување на порите, задржување на себум и формирање на масни митесери и дамки.

Внимателно истражувајте ги корисните природни производи!

Внимавајте дали природниот лек од природата или био-козметиката навистина позитивно делуваат на дермисот на лицето. Внимателно прочитајте ги информациите и етикетите на производите кои ги опишуваат својствата на билката, растението или специјалниот комерцијален производ.

Posts not found

Злата Огњановска